Śniadanie daje moc

Śniadaje daje moc - klasa 2b8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Uczniowie klas drugich Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni również postanowili przyłączyć się do akcji „Śniadanie daje moc”.

W tym dniu przynieśli do szkoły produkty, aby wykonać kanapki. Przez ostatnich pięć dni ich uwaga była skoncentrowana na bloku tematycznym: Żyj zdrowo!, który postanowili podsumować i zakończyć wspólnie przygotowanym śniadaniem. Na początku zajęć przypomnieli sobie wiadomości z poprzednich lekcji, a dokładniej, wypowiadali się na temat, co należy robić, aby być zdrowym? Zapamiętali, że aby być zdrowym należy: zdrowo się odżywiać, w tym zjadać dużo owoców i warzyw, które mają wiele witamin i mikroelementów, ubierać się odpowiednio do pory roku i panującej pogody, często przebywać na świeżym powietrzu, uprawiać sporty, dbać o higienę całego ciała oraz systematycznie odwiedzać lekarzy i wykonywać zalecone badania.

Po przypomnieniu wiadomości, rozpoczęli przygotowania do wykonania najważniejszego w tym dniu zadania, mianowicie przygotowania stanowisk pracy i wyłożeniu przyniesionych produktów: chleba, masła, wędlin, sera oraz warzyw, które można zjadać na surowo np. ogórek, rzodkiewka czy pomidor. Uczniowie zostali podzieleni na pięć zespołów. Przed przystąpieniem do pracy założyli ochronne fartuszki oraz chusteczki na głowę i omówili zasady bezpieczeństwa podczas pracy, a przede wszystkim ostrożne posługiwanie się nożem. Nie zapomnieli o bardzo ważnej rzeczy – umyciu rąk, które powinny być bardzo czyste, zanim rozpocznie się przygotowywanie jedzenia.

Teraz mogli już przystąpić do wykonania zadania. Kroili warzywa, ser, wędliny oraz jajka, a następnie układali je na posmarowanym masłem chlebie. Następnie układali na wspólnym talerzu, który znajdował się na każdym stoliku. Po wykonaniu zadania, uwiecznili swoją pracę na pamiątkowym zdjęciu.

Po uprzątnięciu stanowisk pracy, umyli ręce i przystąpili do wspólnego śniadania. Codziennie uczniowie jedzą wspólne śniadanie w stołówce szkolnej, ale w tym dniu smakowało ono szczególnie, ponieważ jedli kanapki wykonane własnoręcznie. Były one bardzo apetyczne, zdrowe i kolorowe. Teraz już będą pamiętać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, który daje moc na resztę dnia. Jego codzienne spożywanie jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka.

Zdjęcia  z klasy 2a , z klasy 2b oraz z klasy 2c zobacz w naszej Galerii.