Zdrowo i kolorowo

W tym roku szkolnym, jak w latach poprzednich, nasza szkoła przyłączyła się do programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III. Najważniejsze cele tego programu to zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, uświadomienie jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i co należy jeść, aby mieć siłę, energię do nauki, zabawy oraz zachować zdrowie ciała i umysłu.

Pyszne, zdrowe, pełnowartościowe, kolorowe i apetyczne śniadanie wykonali 8 listopada uczniowie klasy III e. Dzieci przyniosły do szkoły wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie” tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, itp. Uczniowie z naszej klasy najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Szykowanie posiłku stało się doskonałą okazją do współpracy, wymiany spostrzeżeń na temat upodobań kulinarnych kolegów, a także oceny własnych umiejętności. Nie zabrakło również dyskusji na temat czym jest zdrowa żywność i jakich produktów powinniśmy unikać w trosce o swoje zdrowie.

Akcja ta dostarczyła dzieciom nie tylko większej wiedzy na temat znaczenia śniadań w diecie młodego człowieka, ale również dużo wrażeń i pozytywnych emocji. Była to także okazja do integracji klasy jako zespołu oraz lekcja kulturalnego i higienicznego spożywania posiłków. Dzieci nauczyły się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Mam nadzieję, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.