Pola Nadziei

1 i 2 października 2015 roku na terenie naszej szkoły zbieraliśmy pieniądze na budowę Hospicjum im. Piotra Króla w Środzie Wielkopolskiej. Wolontariusze zebrali 840 zł, za które kupimy cebulki żonkili i posadzimy 30 października oraz przekazaliśmy darowiznę w kwocie 440 zł dla Hospicjum. Dziękujemy wolontariuszom i darczyńcom.

Co to za program Pola Nadziei? Jaki jest jego cel? To program, którego celem jest z jednej strony pozyskiwanie pieniędzy dla hospicjów, a z drugiej propagowanie idei bezinteresownej pomocy, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

Kiedy powstał ten program? Akcja przywędrowała ze Szkocji, gdzie rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce, jako pierwsze zorganizowało ją w 1998 roku Hospicjum Św. Łazarza z Krakowa. Obecnie Pola Nadziei odbywają się w ponad 40 polskich miastach. Akcja ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia.

Jakie są główne założenia Pól Nadziei? Co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, tysiące wolontariuszy wychodzi na ulice, do centrów handlowych, parków i gdzie się da i kwestuje na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol – symbol nadziei na nowe życie – odrodzenie.

Koordynatorzy akcji:

  • mgr Małgorzata Stempniewicz
  • mgr Marta Sznek