Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

14 maja 2012r w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. W spotkaniu tym uczestniczyły min. klasy: IIb, IIIc i IIIe wraz z wychowawczyniami. Na samym początku autor przedstawił się i powiedział parę słów o sobie. Uczniowie dowiedzieli się, że studiował dziennikarstwo, a swoją przygodę z pisaniem rozpoczął w dobrze znanym dzieciom czasopiśmie „Świerszczyk”.

Spotkanie autorskie z Grzegorzem KasdepkePodczas spotkania pytał o znaczenie różnych słów, których nie używamy w dzisiejszym języku polskim np. chruśniak, kandelabr czy gloria – wyjaśniając jednocześnie ich znaczenie. W czasie spotkania autor prowadził z dziećmi dyskusję nt. trudnych spraw związanych z płcią. Zadał chłopcom pytanie: „Co byś robił, gdybyś był dziewczyną?”. Chłopcy udzielali wiele odpowiedzi min. chodziliby w sukienkach, malowali się … Dziewczynki natomiast miały udzielić odpowiedzi na pytanie „Co byś robiła gdybyś była chłopcem?”. Dziewczęta również udzieliły adekwatnych odpowiedzi. Dzieci odpowiadały również na pytanie „Do czego jest stworzona kobieta?”, bez namysłu odpowiedziały, że do rodzenia dzieci, do opiekowania się nimi, do sprzątania, gotowania, prasowania, prania oraz do krzyczenia na męża. Natomiast na pytanie: „Do czego jest stworzony mężczyzna?” – odpowiedziały, że do siedzenia na kanapie, grania w gry na komputerze, do oglądania TV, do naprawiania różnych rzeczy, do łowienia ryb, do grania w piłkę, do rąbania drewna, do spełniania marzeń dzieci i oczywiście do kochania żony. Tym samym autor zapoznał uczniów z książką własnego autorstwa pt. „Gdybym był dziewczynką”. Przeczytał zebranym fragment książki, czyli rozdziały pt. „Imię” oraz „Kółko i trójkąt”.

Przedstawił również inne książki swojego autorstwa „Kuba i Buba” – dobrze znane dzieciom, „Potwór” , „Zając”- inspirowana własnymi przeżyciami z dzieciństwa, „Bon czy Ton” czyli savoir – vivre dla dzieci, „Detektyw Pozytywka” czy „Kacperiada”.

Po prelekcji dzieci zadawały pytania, na które autor odpowiadał:

  • Ile pan napisał książek? (ok. 25-26)
  • Ile książek liczy seria „Kuba i Buba”? (5 książek)
  • Od ilu lat pan pisze? (od 20 lat)
  • Jaka była pana pierwsza książka? („Kacperiada”)
  • Jaka jest najdłuższa książka, którą pan napisał? („Przyjaciele” – ok. 240 stron)
  • Skąd pan czerpie pomysły ? (najczęściej ze spotkań z dziećmi) itp.

Uczniowie podziękowali Grzegorzowi Kasdepke za ciekawe spotkanie i wręczyli kwiatka. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały autograf, a także mogły zakupić książki autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Zdjęcia ze spotkania do obejrzenia w naszej Galerii.