Wspaniałe, bezpieczne ferie !

Wspaniałe, bezpieczne ferie zimoweZima za oknem w pełni, a przed nami okres zasłużonego odpoczynku – ferie. Śnieg, jak również delikatny mrozik sprzyjają zabawom na dworze. W słoneczny, zimowy dzień warto wybrać się z całą rodziną lub przyjaciółmi na świeże powietrze. Podczas korzystania z zimowych uciech, takich jak kuligu czy bitwy na śnieżki nie wolno nam zapomnieć jednak o własnym bezpieczeństwie. Wiadomo bowiem, że o tej porze roku o wypadek nie trudno. Aby zatem Twoje ferie były udane, pamiętaj, że należy zaplanować je z głową.

Oto kilka rad dotyczących bezpiecznego spędzania ferii:

 • Zawsze pamiętaj o odpowiednim, ciepłym ubraniu. Zimowa kurtka, czapka, szalik oraz rękawiczki to podstawa. Przed każdym wyjściem warto pomyśleć o ubraniu się na tzw. „cebulkę” – kilka warstw odzieży zapewni ciepło, gdy temperatura jest bardzo niska.
 • Podczas wszelkich zabaw ze śnieżkami upewnij się, że wszystkie osoby, do których rzucasz, mają ochotę na taką zabawę. Każda śnieżka powinna być przy tym wystarczająco miękka. Podczas rzutu pamiętaj, że nie może trafić nikogo w głowę czy oko.
 • Nacieranie innych śniegiem może być bardzo nieprzyjemne. Gdy podczas zabaw śnieg znajdzie się za kołnierzem twojego kolegi może wychłodzić jego ciało i przyczynić w następstwie do poważnej choroby.
 • Jeżeli zmęczysz się zabawą i masz ochotę odpocząć, skorzystaj z pobliskiej ławki. Od siedzenia na śniegu łatwo się przeziębić.
 • Puch lecący z nieba wydaje się być śnieżnobiały jednak to tylko złudzenie. Śnieg nie jest czysty i nie nadaje się na zimową przekąskę. Jeżeli masz w planach dłuższy spacer, pamiętaj by zabrać ze sobą napój czy jedzenie.

 

„Z górki na pazurki”

Wspaniałe, bezpieczne ferie zimoweJeżeli lubisz zjazdy na sankach pamiętaj by wybrać na to odpowiednie miejsce. Jak rozpoznać odpowiednią górkę? Najważniejsze by na dole znajdowało się wystarczająco dużo miejsca na bezpieczne zatrzymanie się. Unikaj miejsc w okolicach ulic oraz takich gdzie rośnie wiele drzew.

 • Po zjechaniu szybko ustąp miejsca kolejnym zjeżdżającym. By porozmawiać z kolegami wybierz miejsce znajdujące się na szczycie lub z boku trasy.
 • Podczas zjazdu nieustannie obserwuj trasę po której jedziesz – musisz przecież bez przeszkód dojechać na metę.
 • Zjazd z górki powinien przebiegać z odpowiednią prędkością – taką która pozwoli Ci na łatwe kierowanie sankami, jak również wyhamowanie w razie potrzeby.

 

Lodowisko

Wspaniałe, bezpieczne ferie zimoweJeśli masz ochotę pojeździć na łyżwach korzystaj tylko z miejsc specjalnie do tego stworzonych –lodowisk (unikaj zamarzniętych stawów i rzek).

 • Przed wejściem na lód upewnij się że Twoje łyżwy są dobrze zapięte bądź zasznurowane. W taki sposób będą mocno trzymały nogę, pozwalając na bezpieczną jazdę.
 • Jeżeli jest taka możliwość załóż na głowę kasku ochronny.
 • Podczas jazdy uważaj na innych łyżwach. Fakt ,że Ty jedziesz prawidłowo, nie znaczy że inni również. Dostosuj prędkość jazdy do liczby osób na lodowisku.
 • Ubieraj się ciepło oraz wygodnie zarazem. Wspomniana wcześniej „cebulka” pozwoli na zdjęcie części stroju, w momencie gdy jazda dostatecznie Cię rozgrzeje.

 

W domu

Wspaniałe, bezpieczne ferie zimoweTo, że pozostajesz w domu nie znaczy, że musisz się nudzić. Przeznacz ten czas na ciekawe zabawy takie jak: malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, układanie puzzli, budowanie z klocków, gry planszowe, łamigłówki bądź czytanie ciekawych książek. Jest wiele atrakcyjnych sposobów spędzania czasu.

 • Gdy natomiast Twoich Rodziców nie będzie w pobliżu pamiętaj, by nie otwierać drzwi nieznajomym. Jeśli Rodzice wiedzą, że ktoś ma zamiar Cię odwiedzić poproś ich, by uprzedzili Cię o tym.
 • Nie używaj samodzielnie urządzeń, których obsługi nie znasz. Poproś Rodziców, by przed wyjściem przygotowali Ci coś do jedzenia i picia.
 • Jeśli możesz korzystać z internetu, odwiedzaj tylko te strony, które stworzone są z myślą o dzieciach. Nigdy nie podawaj swojego imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania bez zgody Rodziców.

Życzymy wszystkim dzieciom radosnych, pełnych wrażeń ferii oraz powrotu do szkoły z całą masą niezapomnianych wspomnień!

Dyrekcja oraz całe grono pedagogiczne Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni.