World Teddy Bear Day

Miękki, puchaty oraz ten z łatką. Zawsze możesz się do niego przytulić i wyszeptać największe tajemnice. O kim mowa? 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.

Światowy Dzień Pluszowego Misia (ang. World Teddy Bear Day) ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki tj. w 2002 roku. Jednak wszystko zaczęło się znacznie wcześniej.

Clifford Berryman's (April 2, 1869 – December 11, 1949) political cartoon of President Theodore Roosevelt's bear hunting trip to Mississippi that gave the Teddy Bear its name. Was published in 1902 in The Washington PostW 1902 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, wybrał się na wielkie polowanie. Miał on upolować jednego z groźnych niedźwiedzi zamieszkujących pobliskie lasy. Mimo wielogodzinnych poszukiwań oraz włożonych starań żadne dzikie zwierzę nie wpadło w jego zasadzkę. Rozczarowany prezydent postanowił zakończyć wyprawę i wrócić do domu. Już szykował się do drogi gdy nagle dostrzegł w oddali jednego ze swych towarzyszy. Jakie było jego zdziwienie gdy tylko ujrzał prowadzonego przez niego małego niedźwiadka. Zaciekawiony Theodore ruszył pospiesznie w jego kierunku.

– „Jego zabij – krzyknął towarzysz – nie możemy przecież wrócić z niczym!”

– „Jego ?” zapytał prezydent – spoglądając głęboko w oczy przerażonego malca. „Jaki dałbym przykład krzywdząc tak bezbronną istotę! Wypuścić go! Natychmiast!” – rozkazał.

Jeden ze świadków całego zdarzenia postanowił zilustrować tę niezwykłą historię na łamach waszyngtońskiej gazety. Szczęśliwa opowieść o małym niedźwiadku bardzo szybko rozniosła się po całej Ameryce. Usłyszał o niej również pewien pomysłowy producent zabawek -Morris Michtom. To on pierwszy zaprojektował tak dobrze znaną nam zabawkę z dzieciństwa -Pluszowego Misia. By na zawsze uczcić szlachetne serce prezydenta Roosevelta zabawka ta do dziś nosi jego imię – Teddy Bear.

25 listopada uczcijmy Światowy Dzień Pluszowego Misia!

STO LAT MISIU!

Print Friendly, PDF & Email