Dzień Drzewa w klasie 1a

10 października obchodzimy Święto Drzewa. W tym dniu zwykle sadzi się drzewa, ale my postanowiliśmy uczcić to święto w nieco inny sposób. Wybraliśmy się razem z naszą wychowawczynią – p. Renatą i panią praktykantką – Natalią, na poszukiwanie drzew, które są pomnikami przyrody w naszym mieście.

Dotarliśmy do parku, gdzie rośnie platan wschodni – najstarsze drzewo we Wrześni, które ma 27 metrów wysokości i obwód 452 cm. Pomnikiem przyrody jest od 1965 roku. Niektórym z nas udało się znaleźć pod drzewem jego owoce. Owocami platanu są owłosione orzeszki, zebrane w gęste, główkowate owocostany, które rosną na długich szypułkach. Postanowiliśmy chwilę pozostać w paku im. Dzieci Wrzesińskich i pod kasztanowcami poszukać darów jesieni – kasztanów. Było ich tam bardzo dużo.

W drodze powrotnej obejrzeliśmy kolejny pomnik przyrody – dąb szypułkowy „Stefan”, (rośnie przy ulicy 3 Maja) o wysokości 15 metrów i obwodzie 282 cm. Pomnikiem przyrody został w 1987 roku. Pod „Stefanem” znaleźliśmy mnóstwo żołędzi. Zebrane dary zabraliśmy do klasy, do naszego kącika przyrodniczego.

Po dotarciu do szkoły, wykonaliśmy pracę plastyczną – drzewo. Teraz już wiemy, ze drzewa są bardzo potrzebne środowisku, produkują tlen, pochłaniając dwutlenek węgla, regulują klimat, a tym samym zwiększają wilgotność powietrza, są też schronieniem wielu zwierząt.