Kartka dla amerykańskiego żołnierza

Dnia 20 grudnia 2019 roku do naszej szkoły ponownie zawitali amerykańscy żołnierze stacjonujący w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Tym razem, w ten przedświąteczny czas nasi goście zawitali w związku z zimowym finałem projektu edukacyjnego „My card to an American soldier” prowadzonego przez p. M. Cieślak.

Od 20 listopada do 13 grudnia b.r. uczniowie naszej szkoły przygotowywali kartki Bożonarodzeniowe z życzeniami w języku angielskim. Wszystkie kartki to prawdziwe rękodzieła zawierające słowa otuchy dla żołnierzy, którzy ten piękny, Świąteczny czas spędzą z dala od swoich rodzin. Udało się zebrać 241 kartek!

Podczas spotkania żołnierze zasiedli do wigilijnego stołu z uczniami klasy 8d oraz 4a wraz z paniami A. Ignasińską–Zjeżdżałką, A. Stanisławską oraz panem dyrektorem Z. Dzierżyńskim. Na stole nie zabrakło tradycyjnych polskich dań: zupy grzybowej, kapusty z grzybami, fasolą. Czas umili swymi występami: Iga Pawłowska z 1b, Łuczak z 8 oraz K. Jankowski z 5d. Po wspólnym posiłku żołnierze opowiedzieli o Świętach w Stanach Zjednoczonych. Podzielili się swoimi marzeniami i życzeniami. Wspólnie z naszymi dziećmi ubrali choinkę, podjęli się nie lada wyzwania – nauki polskich kolęd. Z wielkim zaangażowaniem trenowali chociażby „Lulajże Jezuniu” czy „Cichą noc”. Świąteczna piosenka „Pada Śnieg” zabrzmiała w oby językach. Następnie, uczniowie klasy 5d wręczyli prezenty dla gości – własnoręcznie wykonany stroik oraz kartki świąteczne. Odczytano treść kilku z nich. Goście byli niezwykle zaskoczeni ilością prac. Serdecznie dziękowali za wsparcie, miłe słowa, wyrazili podziw dla talentów plastycznych dzieci. Na zakończenie nastąpiło składanie sobie tradycyjnych, Bożonarodzeniowych życzeń.

Projekt miał na celu rozwijanie umiejętności językowych uczniów, ukazywanie języka jako środka komunikacji, rozwijanie zainteresowań, autonomii uczenia się, poznawanie kultury amerykańskiej, propagowanie postawy otwartości wobec innych kultur i tradycji, prezentacja polskiej kultury.

Oczywiście ciąg dalszy nastąpi ;) żołnierze obiecali wrócić, a my już niedługo rozpoczniemy drugi etap projektu … , ale szczegóły niebawem.