Święty Mikołaj – prawdziwa historia

Czy Święty Mikołaj naprawdę istniał? Kim był i dlaczego zna go cały świat? Na te, jak również inne bardzo ważne pytania starały się dziś odpowiedzieć dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni.

Nie jeździł saniami zaprzęgniętymi w renifery, jak również nie miał czerwonego stroju ani czapki -był biskupem miasta Miry. 6 grudnia w rocznicę jego śmierci obchodzimy tzw. „Mikołajki” jedno z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci Świąt.

Mikołaj urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około roku 270. Od najmłodszych lat był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim. Gdy ogłoszony został biskupem szybko zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Napływające zewsząd opowieści o jego szczodrym sercu przyczyniły się kolejnie do jego beatyfikacji, na zawsze rozsławiając jego imię.

W całym chrześcijańskim świecie kult świętego Mikołaja zaczął rozpowszechniać się stosunkowo szybko. Popularyzację wizerunku świętego Mikołaja zawdzięczamy Holendrom, dla których stał się on patronem. Pochodzące z tamtego okresu wizerunki Świętego nie przypominają jednak obecnych. Przedstawiany był on bowiem jako starszy człowiek w biskupich szatach jeżdżący na szarym osiołku.

Pierwsze zapiski odnośnie 6 grudnia pochodzą z XIV wieku. Natomiast pierwsze oficjalne „Mikołajki” obchodzono w 1804 roku. Za podarki służyły wtedy: jabłka, złocone orzechy, pierniki bądź drewniane krzyżyki. W miarę upływu czasu Mikołajki przestawały być kojarzone z rocznicą śmierci świętego, a zaczynały stawać się początkiem magicznego okresu Świąt Bożego Narodzenia. Wizerunek świętego uległ również drobnym zmianom. Rubaszny straszy pan w czerwonym stroju, siwą brodą oraz w złotych okularach, który przychodzi na myśl każdemu „narodził się” w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku (wraz z pierwszą świąteczną reklamą Coca-Coli).

Niezależnie od tego jak wyobrażamy sobie Mikołaja musimy pamiętać o jednym. Obchodzenie dnia 6 grudnia ma jeden główny cel – niesienie radości innym. Pamiętajmy by tego dnia zrobić coś dobrego dla drugiej osoby, i by to dobro płynęło wprost z naszego serca.

[youtube]ZB38tsjJryU[/youtube]

[youtube]7JZXHgL5m7g[/youtube]

[youtube]Tru7L8DOcG0[/youtube]

Zdjęcia z przedstawienia do obejrzenia w naszej Galerii.